Penzion » Historie a stavba » Historie Schwarzenberského seníku

Historie Schwarzenberského seníku

Minulost Schwarzenberského seníku

Schwarzenberský seník, jehož začátky spadají do přelomu let 1900 a 1901, se nachází v jižní části Třeboně, u cesty na Hrádeček, mezi Mokrými lukami a Zlatou stokou. Schwarzenberský seník je přístupný od Hradecké brány pěšinou podél Zlaté stoky, nebo kolmou uličkou z Novohradské ulice podél objektů Lesostaveb a po mostku přes Zlatou stoku, který je v bezprostřední blízkosti seníku.

Schwarzenberský seník není národní kulturní památkou, nachází se ale v rozsáhlém chráněném území a v památkově chráněném území, v intravilánu města Třeboň; územně plánovací dokumenty zahrnují Schwarzenberský seník na p.č. 2091 a navazující pozemky do zastavěného území.

V roce 2008 zakoupila objekt bývalého Schwarzenberského seníku v Třeboni cestovní agentura DDS TOUR s.r.o., se záměrem jeho přestavby na ubytovací zařízení.

Fotografie původního stavu seníku

Seník dlouhodobě nebyl využíván ke svému původnímu účelu. Předchozí vlastníci již v roce 2003 získali územní rozhodnutí k umístění stavby „Změna stavby – stavební úpravy a přístavba Schwarzenberského seníku na relaxační centrum s restaurací a ubytováním“. Stavba však nebyla realizována a Schwarzenberský seník dále chátral, zarůstal náletovými dřevinami, které svými kořeny poškozovaly základy objektu, na více místech do objektu zatékalo, což se negativně projevilo na jeho dřevěné konstrukci, část vnitřní konstrukce byla vyřezána. Uvnitř objektu se nacházely odpadky všeho druhu.

Poté co cestovní agentura DDS TOUR seník koupila, nechala se souhlasem Odboru životního prostředí Městského úřadu Třeboň vykácet náletové dřeviny se závazkem provedení náhradní výsadby kvalitních dřevin. Odstraněn byl i nefunkční a nevzhledný stožár elektrického vedení, který stál v bezprostřední blízkosti seníku.

Postup stavby Schwarzenberského seníku

Současně byla zahájena jednání s dotčenými orgány památkové péče a CHKO o budoucí podobě ubytovacího zařízení Schwarzenberský seník a až po dosažení konsensu bylo přistoupeno k vypracování projektové dokumentace pro územní rozhodnutí a následně pro stavební povolení. Všechny projekty vypracovala projektová kancelář JK-Stavoprojekt, s.r.o. Záměr původních vlastníků byl změněn tak, aby objekt ubytovacího zařízení byl replikou původního seníku, zejména pak bez přístavby křídla směrem k Mokrým lukám; změnu doznalo i budoucí využití pouze jako ubytovací zařízení bez relaxačního centra a restaurace.

Ubytovací zařízení Schwarzenberský seník

 

Územní rozhodnutí k umístění stavby bylo vydáno 15.3.2010 a Stavební povolení dne 29.9.2010, účinnosti nabylo 19.10.2010. Ještě v říjnu 2010 byla stavba zahájena. Generálním dodavatelem stavby je společnost Třeboňské stavby, s.r.o.

Ubytovací zařízení Schwarzenberský seník bude mít ubytovací kapacitu celkem pro cca 45 osob. Objekt, jehož délka přesahuje 40 m, bude rozdělen do tří samostatných sekcí. Každá sekce bude mít svůj vlastní vchod, společenskou místnost s krbem a kuchyňským koutem a s východem na terasu směrem k Mokrým lukám, dále suity – samostatné pokoje a apartmány, obojí s vlastním příslušenstvím a menší kuchyňskou linkou. Na kratších stranách seníku budou kolárny.

Každá sekce ubytovacího zařízení Schwarzenberský seník bude primárně určena pro ubytování a pobyt skupin cyklistů, pěších turistů, rekreantů, přátel nebo pracovních kolektivů v počtu cca patnácti osob. V ubytovacím zařízení nebude restaurace, jen kuchyňské kouty a linky pro vlastní přípravu jídel ubytovanými hosty; nebude zde ani žádná jiná trvalá obsluha. Tím byla změněna koncepce bývalých vlastníků, kteří měli záměr Schwarzenberský seník v Třeboni přestavět na lázeňský dům s restaurací, vlastním minipivovarem a krytým bazénem.

Při stavbě bude v maximálně možné míře zachován vnější vzhled objektu, jehož základem jsou sloupy z červeného režného zdiva a tmavohnědá dřevěná výplň mezi nimi, dále pak sedlová střecha s vystupujícími trámy krovů a s třemi vikýři na každé delší straně objektu. Stavba by měla být dokončena a zkolaudována na podzim 2011. Rok 2012 pak bude pro Schwarzenberský seník v nové podobě ubytovacího zařízení znamenat první celou turistickou sezónu.

Pobyty v Třeboni

Třeboň

Dovolená v Třeboni

9. 11. 2021

Penzion Schwarzenberský seník nabízí týdenní pobyty pro dovolenou v Třeboni. Týdenní...

Schwarzenberský seník

Apartmány Třeboň

8. 3. 2022

Třeboň je vyhledávaným turistickým cílem, pro ubytování s dětmi jsou atraktivní...

Třeboň, Masarykovo náměstí

Prodloužený víkend v Třeboni

9. 11. 2020

Penzion Schwarzenberský seník nabízí ubytování na prodloužené víkendy v Třeboni (minimálně 3 dny)...

Silvestr ve Schwarzenberském seníku

9. 11. 2021

Srdečně Vás zveme do penzionu Schwarzenberský seník na Silvestrovský pobyt. Vyberte si...

Jaro v parku Zámku Třeboňboň

Květnové prodloužené víkendy

9. 11. 2022

Ideální příležitost k jarnímu výletu do Třeboně nabízejí každoročně květnové  prodloužené...

S kým se k nám vydáte?

Ubytování pro

DVA

Vezměte partnera nebo partnerku a prožijte víkend v přírodě. Sportovní nebo odpočinkový?

Ubytování pro

SKUPINU

Pro partu až 50 přátel či kolegů, třeba nadšenců do kol, máme ubytování na víkend i dovolenou. 

Ubytování pro

RODINU

Líbí se u nás i dětem. Okolní rovinky jsou pro jejich cyklo začátky i pokroky
jako dělané.

Recenze

Máme spokojené hosty

Čistota, teplo a soukromí. Hlavně blízko do centra Třeboně, krásná procházka a klid.
Zdroj recenze: Previo
říjen - 2019

Miluše X.

Doporučuji. Skvělá lokalita kousek od centra a od cyklostezek. Ubytování příjemné, útulné. Zdroj recenze: Booking.com - září 2019

Martina

Úžasné! Bydlení v podstatě na krásné louce a přesto pět minut od centra. Všem doporučuji. Zdroj recenze: Previo - srpen 2019

Světlana

Útulné, čisté, barevně sladěné. V centru Třeboně. Dostatek prostoru na parkování, na kola i příslušenství. Zdroj recenze: Previo - srpen 2019

František

Skvělé místo pro rodinnou dovolenou. Uprostřed přírody a přesto nedaleko třeboňského náměstí. Zdroj recenze: Google - září 2019

Pavel Konečný

Čisté, prostorné, funkční ubytování. Nádherné prostředí. Zdroj recenze: Booking.com červenec 2019

Hana

Čisté a příjemné prostředí. Určitě se rádi vrátíme ještě jednou.
Zdroj recenze: Previo
srpen 2019

Naděžda Jurásková

Pěkně místo hned u cyklostezky. Čisté a pěkně zařízené pokoje. Zdroj recenze: Google duben 2019

Vladimír Novák

Třeboň je nádherné město. Zdroj recenze: Booking.com červenec 2019

Gabriela

Soukromí, ale zároveň společenská místnost - kterou jsme využili s našimi kamarády na večerní posezení. Zdroj recenze: Previo - květen 2019

Miluše Nováková

Vyborné ubytování v Třeboni, kolárna a parkoviště v ceně. V klidném prostředí, cyklostezka u penzionu. Doporučuji. Zdroj recenze: Google - duben 2019

Vlastimil Bravenec

Rezervace

Chcete u nás strávit krásnou dovolenou? Termíny se rychle plní. Doporučujeme rezervovat v předstihu.